Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 104 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Energa: restrukturyzacja nie zagraża pracy i płacy pracowników

czwartek, 13 maja 2010 19:53
Zaskoczeniem dla zarządu grupy Energa są wyrażane przez liderów związkowych obawy o utratę miejsc pracy. Obowiązująca w Grupie Energa umowa społeczna, najbardziej korzystna dla pracowników w branży energetycznej, gwarantuje m.in. zatrudnienie (na co najmniej niepogorszonych warunkach) do 2017 roku. Przekształcenia w Grupie nie likwidują tych gwarancji.
Zarząd przypomina jednocześnie, że w Grupie Energa w roku 2009 średnia płaca wynosiła 4 715, 83 zł brutto, podczas gdy średnia płaca w Polsce (wg GUS) to 3113,86 zł brutto.

- Celem zmian organizacyjnych jest uzyskanie większej sprawności organizacyjnej przez spółki Grupy, ponieważ obecnie wiele czynności pokrywa się lub wykonywanych jest w zróżnicowany sposób, wynikający z zaszłości historycznych. Zmiany mają uporządkować strukturę Grupy po to, by usprawnić funkcjonowanie spółek, zmniejszyć koszty ich działalności oraz sprawnie przeprowadzić największe w historii inwestycje, dzięki którym skróci się czas przerw w dostawach prądu, usuwania awarii, czy oczekiwania na przyłączenie do sieci - czytamy w komunikacie Energi.
Władze spółek z grupy Energa podkreślają, że to właśnie inwestycje są najlepszą gwarancją zatrudnienia obecnie oraz po ustaniu ochrony wynikającej z Umowy Społecznej w 2017 r.

Pomimo napiętej sytuacji, władze Grupy zapraszają do rozmów i negocjacji, podkreślając, że tylko dialog przynosi owoce. Władze Grupy podtrzymują też wcześniejsze terminy zaproszeń do rozmów na tematy ważne dla pracowników spółek.

Zarząd przypomina, że Grupa ENERGA wypełniła wszystkie porozumienia ze stroną społeczną z kwietnia 2009 roku. Każdemu uprawnionemu pracownikowi wypłacono dodatkowe świadczenie w kwocie 1500 zł, które zaliczone zostało do budżetu wynagrodzeń i kosztów bieżącego roku.


Związki zawodowe w lipcu 2009 roku wystąpiły z listą 10 postulatów, z których większość dotyczy kwestii finansowych, np. 15-procentowego wzrostu wynagrodzeń czy wypłaty dodatkowych świadczeń oraz zaniechania restrukturyzacji Grupy. Zarządy spółek zaproponowały łącznie 41 mln zł na realizację postulatów finansowych przy jednoczesnym wprowadzeniu nowego, ujednoliconego systemu wynagradzania i zatrudnienia. Oznaczałaby to w tym roku średni wzrost wynagrodzeń o ok. 7 proc. Organizacje związkowe odrzuciły ofertę, żądając ostatecznie 10-procentowej podwyżki bez przeprowadzania jakichkolwiek zmian w systemie wynagrodzeń.

Zarząd podkreśla, że jednolity system zatrudniania i wynagradzania pracowników zatrudnionych u różnych pracodawców, wchodzących w skład Grupy Energa, jest realizacją umowy społecznej. Wprowadza motywacyjny system premiowania pracowników, obniża koszty stałe spółek, stwarza warunki do wzrostu wynagrodzeń, szczególnie osobom najniżej zarabiającym.
Związki zawodowe domagają się wpływu na zarządzanie przedsiębiorstwem, co sprowadza się do żądania niepodejmowania działań restrukturyzacyjnych bez zgody wszystkich organizacji związkowych.
Oczekują współdecydowania o Grupie Energa, bez przyjmowania odpowiedzialności za podjęte decyzje - ocenia Energa.


Zarząd Energi podkreśla, że celem restrukturyzacji jest uporządkowanie i unowocześnienie spółek zmniejszenie kosztów ich działalności, ujednolicenie procesów oraz sprawne przeprowadzenie ogromnego programu inwestycyjnego. Obecna struktura jest zaszłością historyczną. W tej chwili największa spółka Grupy - Energa Operator - odpowiedzialna za dystrybucje prądu, spółka jest federacją 9 różnie działających firm, co powoduje wzrost kosztów jej funkcjonowania. W każdym oddziale spółka jest inaczej zorganizowana, często wykorzystuje inne narzędzia i metody pracy, inny jest system zatrudniania i wynagradzania. Restrukturyzacja to wprowadzenie jednolitych standardów.
Energa przypomina, że wszystkie zmiany przeprowadzane są pod osłoną Umowy Społecznej, gwarantującej przywileje i pracę do 2017 r.

Wszystkie zmiany są konsultowane ze związkami zawodowymi. Zarządy zadeklarowały gotowość modyfikowania procesów restrukturyzacji w celu możliwie szerokiego zabezpieczenia interesów pracowników. Pomimo włączenia się w dialog społeczny niezależnego mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Pracy, mediacje zakończyły się protokołem rozbieżności. Zarządy są gotowe o dalszych rozmów i satysfakcjonującego obydwie strony kompromisu.

Zarząd Energi przypomina, że respektuje wszystkie uprawnienia związków zawodowych wynikające z przepisów prawa, w tym dotyczących praw i obowiązków pracowniczych, ale nie godzi się na bezpośrednie wpływanie organizacji związkowych na zarządzanie Grupą Energa, ponieważ odpowiedzialność za zarządzanie ponoszą członkowie zarządu. Jest to odpowiedzialność cywilna, prawno-karna i ma ona charakter osobisty oraz majątkowy.


Grupę Energa tworzy 45 spółek reprezentowanych przez 54 pracodawców (w Energa-Operator każdy z 8 oddziałów oraz centrala spółki jest odrębnym pracodawcą). Firmy Grupy Energa zatrudniają łącznie 12,5 tys. pracowników, w Grupie działa łącznie 60 zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych, wchodzących w skład 5 związków zawodowych. Organizacje związkowe mają łącznie 27 liderów związkowych - na etatach związkowych w Grupie Energa. Zbiorowe stosunki pracy (układy zbiorowe pracy, regulaminy, porozumienia, itp.) zapisano na 13 tys. stron.

Zarząd Grupy Kapitałowej Energa przyjmuje i respektuje stanowisko liderów organizacji związkowych co do utrzymania "zwiększonych" przywilejów pracowniczych w Grupie Energa wynikających z podpisanych umów i porozumień, czyli: gwarancji zatrudnienia do 2017 r. na niepogorszonych warunkach płacowych; dodatkowego świadczenia zdrowotnego; 80 proc. zniżki na prąd (3000 kWh); deputatu węglowego; bonów świątecznych o łącznej wartości ponad 2 tys. zł rocznie; dodatkowego wolnego płatnego dznia z okazji Dnia Energetyka (14 sierpnia); premii rocznej w wysokości miesięcznych zarobków (tzw. "trzynastka").

Zarząd informuje, że w Grupie Energa w roku 2009 średnia płaca wynosiła 4 715, 83 zł brutto; średnia płaca pracowników odpowiadających za dystrybucję wynosiła 4 819,11 zł brutto; średnia płaca elektromontera, brygadzisty to 3 969 zł brutto. Ponad 53 proc. pracowników Grupy Energa zarabia ponad 4 tys. zł., a niecałe 2 proc. mniej niż 2 tys. zł.

Energa informuje przy tym, że średnia płaca w polskiej energetyce (wg GUS) wynosi 4835, 92 zł brutto, podczas gdy średnia płaca w Polsce (wg GUS) to 3113,86 zł brutto.

Wg. zarządu Energii w Grupie Energa w roku 2009 nastąpił wzrost płac o 4,21 proc., w Energa-Operator o 4,6 proc., w Energa Elektrociepłownie Elbląg o 11,16 proc. a w Energa SA o 3,17 proc.


żródło:  http://energetyka.wnp.pl
Podziel się
oceń
0
0


poniedziałek, 23 października 2017

Licznik odwiedzin:  6 990  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione blogi

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 6990

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl